Vyberte stránku

Přináším zde něco zcela neznámého z řad japonských mečů. Sakabato. Nevíte oč jde? Tak se na chvilku posaďte a přečtěte si pár informací o jednom zvláštním meči, vybočující z řad samurajských zbraní.

 

          Sakabato znamená ,,meč s obráceným ostřím,, a je fiktivním typem japonského meče. U klasické katany má ostří zakřivená vnější strana a vnitřní strana čepele je tupá. Sakabato má ovšem vše naopak. Je vyroben tak, že ostří meče je na vnitřní straně a vnější hrana je tupá. Sakabato je zcela funkční meč, i když je spíše vyráběn pro sběratele a fanoušky mečů a fantasy. U tohoto meče neexistuje jakýkoli záznam o používání v historii Japonska. V současnosti také neexistuje žádná škola šermu, která by jej používala ve své výuce.

Nicméně, historické použití ,,obráceného ostří,, u zbraní je evidentní od vzorů, které má ve vlastnictví v Koreji ve městě Deoksu, Royal Palace Museum. Protože Japonsko v dávných dobách napadalo Koreu, zůstává zde možnost příkladu, že Sakabato byl vyvinut na základě vzorů korejských zbraní. Ačkoliv, jak již bylo zmíněno, neexistuje žádný historický nebo archeologický záznam o používání meče, podporující tuto teorii.

Některé z dýk ,,tanto,, byly nalezeny s obráceným ostřím a jsou známy jako kubikiri, někdy také známy s překládem jako ,,odřezávač hlav‘‘ nebo ,, doktorův nůž‘‘. Sakabato je hlavní zbraní populární kreslené manga postavy – Himura Kenshina, vystupujícího v manga Rurouni Kenshin. Sakabato je proto mečem typicky líčeným jako ,pacifistická, zbraň těch, kteří jsou nuceni zabíjet v krajní nouzi.

originální článek a fotografie si můžete prohlédnout na adrese : http://www.jidai.jp/yks001.asp